Our school avocado tree has some amazing yields in the hundreds this year – so why pay $9-12 in a supermarket when you can have it for $3?!

Some of our students sorted the avocados into different ‘grades’, $1, $2 and $3. They were sold after school over a week and the profit will be going towards a school tree hut.

Author